במשק קטן בבני ציון גילינו עולם שלם של חקלאות אורגנית, חווית Farm to Table מהזן המשובח ביותר. שם פגשנו את גיל ונדב אשר הקימו את כל הטוב הזה הנקרא פארמה קולטורה.

החיים העמוסים והמתועשים של כולנו הרחיקו אותנו ממקורות המזון שלנו. התרגלנו כבר לכך שהכל מסודר שורות שורות בסופרמרקט או נמצא במרחק של קליק מעגלת הקניות הוירטואלית שלנו.
אנחנו חושבים הרבה על רכישת המוצר המשתלם, זה שיחסוך לנו הכי הרבה כסף בקופה, משווים מחירים ומתייעצים עם חברים למציאת הסופר הכי שווה, עם חנייה נוחה ושירות מצויין אבל כמעט ולא חושבים מאין מגיע האוכל לצלחת שלנו. אוכל זה תרבות, בדיוק כשם שמילים מרכיבות את השפה, כך חומרי הגלם המרכיבים את האוכל שאנו אוכלים מספרים סיפור.

 

Farma cultura

 

Farna Cultura

 

הסיפור של פארמה קולטורה החל לפני עשרות שנים כשסבא אשר הנד, ממייסדי מושב בני ציון, אגרונום ומחלוצי החקלאות האורגנית בישראל רכש חלקת אדמה והקים שם את אחת המשתלות הראשונות בשרון שהתמחו בצמחי בית. באמצע שנות השמונים נפטר הנד והותיר אחריו משק משגשג אשר בהיעדרו גווע.

 

Farna Cultura

 

Farma cultura

 

במשך שנים המשק המשפחתי היה נטוש ועזוב, עד שגיל שחם-עמית ונדב עמית החליטו להחיות את המשק היפיפיה והעזוב ולפתוח את המקום עבור הקהל שמחפש אלטרנטיבות בריאות, טעימות ואקולוגיות עבור הצלחת שלו. במהלך השנים שחלפו, המודעות למזון טרי, איכותי, ממקורות ידועים כבר איננה שייכת לקומץ משוגעים לדבר והולכת ותופסת מקום נכבד בשיח הקולינרי.

סיפור יפה יש לגיל ולנדב על הדרך אותה עשו יחד. הקיבוציניק מהצפון והמושבנקית מהדרום הכירו דווקא בארה"ב כשנדב היה שותף ומנהל בחברה גדולה של דוכני מכירה ומוצרי ים המלח. ממש לפני המשבר הגדול של 2008 מאס בשיטה ובאורח החיים העירוני הלחוץ והשניים יצאו לפסק זמן, לטיול של שנה מסביב לעולם כאשר בסופו חזרו לארץ. נדב החל ללמוד במרכז הבינתחומי בהרצליה דפלומטיה, ממשל ואסטרטגיה ובמחאה החברתית של קיץ 2011 לקח תפקיד מרכזי בתנועת המחאה. לאחר מכן המשיך ללימודי חקלאות אורגנית דרך משרד החקלאות בעוד גיל עבדה כמפיקה ותקציבאית בבית פוסט גדול. לאחר לידת ביתם הבכורה החלה ללמוד עיצוב פנים בסטודיו 6B.

 

Farma cultura

 

"לאחר התלבטות בין חיי הכפר לחיי העיר חזרנו אל המשק המשפחתי בבני ציון שעמד נטוש כמעט 30 שנה". סיפרה לנו גיל בעיניים מלאות אור. "מראה המשק היה מרהיב בעניינו. המבנים הנטושים של המשתלה של הסבא אשר הנד נראו כאילו הזמן קפא בהם. שולחנות המשתלה ניצבים במקומם חלקם עדיין עם עציצים, קקטוסים ענקיים צמחו בכל פינה, עיתון הארץ ומשחת שיער עם הכתובת פלסטינה א"י זרוקים בצד, ומהר מאוד הבנו שאנחנו לא נשארים אדישים לפיסת ההיסטוריה המשפחתית הזו. עד היום אנחנו לא בטוחים של מי מאיתנו היה הרעיון, אבל היה ברור לשנינו שאנחנו רוצים לעבד שוב את האדמה הזו ולאפשר גם לאנשים נוספים ליהנות מתוצרת חקלאית מצוינת וחווית צריכה שלמה יותר, בה הצרכן הוא חלק בלתי נפרד מתהליך יצור המזון".

 

Farma cultura

 

Farna Cultura

 

במהלך השנים האחרונות השניים עומלים על עיצוב מחודש ושיקום המשק ועל חלומם לפתוח מקום מיוחד במינו המשלב את אהבתם לאדמה, לחומרי גלם משובחים, לתרבות ולעיצוב - חוויית FARM TO TABLE פסטורלית ומעוצבת. תשוקתה של גיל לעיצוב משובח ניכרת בכל פינה במשק, בפנים ובחוץ. שלטי עץ קטנים ומעוצבים מספרים מה יש בכל חלקה ורהיטי וינטג' אשר נאספו משווקי פשפשים ברחבי העולם ממלאים את חלל החנות הצמודה ומשתלבים היטב בסיפור המקום, לצד פריטים אותנטים שנשמרו מהמשק של סבא הנד.

 

Farma cultura

 

Farna Cultura

 

לגיל ונדב יש תוכניות רבות ומרתקות לגבי המקום, מועדון תרבות חקלאית כמו שהם מכנים אותו. במהלך השבוע מתקיימות הרצאות וסדנאות מוזמנות מראש בנושאים שונים כגון סדנאות בישול במטבח של המקום המשלבות את תוצרת החווה בחווית הבישול והלמידה כמו גם סדנאות שזירת פרחים, צילום קולינרי ועוד. שווה לעקוב ולהתעדכן.

 

Farna Cultura

 

Farna Cultura

 

מנויי החווה מקבלים מדי שבוע ביום רביעי סל נפלא עם תוצרת מפנקת וניתן להגיע בימים חמישי ושישי לחנות הנמצאת בכניסה לחווה, שהייתה בעברה לול ושופצה באופן מעורר השתאות, שם ניתן לרכוש ירקות אורגנים (ללא פיקוח, לעת עתה) טריים ומשובחים ונבטים מעניינים משלל סוגים בקציר אישי. בנוסף ניתן למצוא שם לחמים ומיני מאפים עשויים כוסמין אורגני, להתרענן ולהתחזק בשייקים ירוקים ומיץ תפוזים טרי מהפרדסים הסמוכים ולקנח בזר פרחים טריים ויפים לשבת. במקום ניתן להשיג את מוצרי JUST ALOE המעולים, מוצרי אלוורה אורגניים הנחשבים מאוד בקרב יודעי דבר.

 

Farna Cultura

 

Farna Cultura

 

פארמה קולטורה מביאה עימה לאזור השרון בשורה קולינרית באופן שבו היא מנגישה לקהל הרחב חומרי גלם טריים ואיכותיים ארוזים בחווית קנייה אחרת. ברגע שטועמים ירקות שנקטפו מהשדה לפני מספר שעות וגודלו באופן אורגני כל שאר הירקות בסופר פשוט מחווירים. לאט לאט, הסלואו פוד ישתלט גם על הצלחת שלכם, ההתמכרות מובטחת.

 

Farna Cultura

 

Farna Cultura

 

Farna Cultura

 

Farna Culturaצילום התמונות בכתבה: טלי דברת

 

פארמה קולטורה, רחוב המנים מושב בני ציון (פשוט לרשום ב- waze "פארמה קולטורה״)

 

צילום ועריכה: Solance Creative Minds אסף רביבו

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

כתבות נוספות שתאהבו לקרוא: