דרך פתלתלה עבר טל פלטר מהיום בו זיקק תפוחים לקלבדוס ביתי בשביל הכיף עד ליום בו ניצבת ביקב שלו בגאון מזקקת קוניאק יפיפיה. פלטר, אחד הייננים המוכרים בקהילת חובבי היין הישראלים, הוסיף לאחרונה לעשייתו הפורה טייטל נוסף - מזקק.

 אהבתו של טל פלטר לעולם האלכוהול מגיעה מאותו מקור של אהבתו ליין. חקלאות, חומרי גלם ואופן העיבוד שלהם הם אלו שגורמים לו לפרוח. כאלכימאי הוא רושם במחברתו רישומים שונים ושרטוטים המתארים את פעולת היצירה והדרך בה הוא לוקח חומר בתצורתו הטהורה ובתהליך ארוך טווח ומורכב הופך אותו למשקה עשיר טעמים. כך, מתוך הסתכלות על חומר הגלם הגיע הרעיון לזקק תמרים לאו-דה-וי ייחודי, ראשון מסוגו בעולם. הוא רתם לחזון ולתשוקה את אחיו ושותפו ליקב, ניר פלטר.

 

 

 טל פלטר במזקקת פלטר

 

"התחלנו ממקלבדוס, שזה אלכוהול תפוח. התמר אשר הינו חומר גלם מקומי, יש פחת מאוד גדול על השוק שבו הוא קיים וגם יש לו פוטנציאל טוב מבחינה מיתוגית עולמית בתור משקה מקומי, של ארץ ישראל שלנו".

 

תמרים לברנדי מזקקת פלטר

 

מזקקת פלטר, עין זיוון

 

כשבוחנים את אופן העשייה של משקאות מזן האו-דה-וי ("מי החיים" בצרפתית) מבינים את התשוקה הניבטת בעיניו של טל. פירות בשלים ומעולים הופכים לעיסה מותססת אט אט ואז מזוקקת בדודי הזיקוק עד שמתקבלת כמות לא גדולה ואיכותית של משקה, אשר באופן מסורתי היה נשאר במזווה הפרטי של האיכרים מגדלי הפירות - תהליך מיוחד אשר נמצא בו עניין חדש ומרתק.

 

קלפטיש מגזין במזקקת פלטר

 

"אם היקב הוא תהליך ארוך טווח, אז האלכוהול הוא עוד יותר ארוך טווח מזה. זה תהליך קצת יותר מורכב, כי אתה קודם כל צריך לעשות יין. אתה מייצר משקה אלכוהולי וזה מאוד דומה לתהליך היין ואחרי זה אתה נכנס לעוד תהליך, שהוא הזיקוק. התהליך הוא כזה שאתה יכול בכל רגע נתון להתערב בו. בכל רגע נתון אתה יכול להחליט הרבה מאוד החלטות".

 

מזקקת פלטר

 

תהליך חיפוש המזקקה, אותה אחת שתעשה עלייה ותגיע להתיישב בעין זיוון, הושפע רבות מתשוקתו של טל לחומרי הגלם. המטרה העיקרית הייתה למצוא מזקקה אשר תשמר כמה שיותר מתכונות החומר אשר היא מזקקת - צורת מחשבה ייננית אשר מראש מבדלת את עשיית מזקקת פלטר ומייחדת את התוצאה הסופית המבוקבקת. כך הגיע לצרפת, לחפש מזקקת קוניאק פר אקסלנס. המזקקה המושלמת נמצאה בידיו של מזקק צרפתי זקן, מיומן בהפעלתה וביצירת קוניאק משובח, דור שלישי למזקקים.

 

פלטר

 

"הסיבה שקנינו את המזקקה הזאת ספציפית כי אהבנו מאוד את הבנאדם שמכר אותה. זה קצת כמו לקנות אוטו יד שנייה. זו מזקקה בת שישים, אתה מסתכל על הבנאדם, אתה מבין שהוא אמין, חד והאוטו נוסע בסדר."

 

מזקקת קוניאק צרפתית במזקקת פלטר

 

במהלך הדרך לטייטל החדש חברו לפלטרים שני שותפים אשר הצטרפו להרפתקת הזיקוק.
שני תותחי אלכוהול מקומיים, בעלי השישקו והסרווסריה: טל חוטינר - שגריר ג'וני ווקר בלק לייבל, כתב אלכוהול ואושיית וויסקי רצינית ויוסי בוזנח - יועץ ליקבים, מסעדנים ויבואני אלכוהול, האיש שאחראי למרבית תפריטי היין במסעדות העיר. החיבור בין הארבעה התרחש כאשר טל וניר הגיעו לפגישת ייעוץ אצל חוטינר ובוזנח, כאשר בידם מבוקבק הבאצ' הראשון של משקה התמרים הייחודי. הידע והניסיון הרב של אנשי האלכוהול פגשו באנשי היקב ומשקה התמרים שבידם וכמו בסיפורים - הניצוצות וטיפות האלכוהול עפו באוויר.

 

הסינגל מאלט הישראלי הראשון נמצא בחביות האלה

 

בימים אלו המזקקה משמשת ביד השותפים כר פורה לניסיונות זיקוק שונים ומרתקים.
לצד משקאות התמר והתפוח הם עובדים על יצירת ערק, ג'ין מקומי ועל גולת הכותרת - וויסקי סינגל מאלט, הראשון מסוגו בארץ, שנעשה באופן מקומי מתחילת התהליך ועד סופו. כך נוצר שיתוף פעולה עם מבשלת הבירה הבוטיקית - בירה אלכסנדר, אשר נמצאת בעמק חפר: המבשלה הישראלית סיפקה את השעורה שעברה הלתתה ותסיסה והגיעה ישירות למזקקה לזיקוק ויישון בחביות. בעוד שלוש שנים החביות יפתחו והסינגל מאלט הישראלי הראשון ייצא לאוויר העולם.

 

טל פלטר במזקקה

 

טל פלטר מכין גין ישראלי


לחבורה יש תוכניות רבות נוספות עבור מזקקת הקסמים היפיפיה המפיצה ריח אלכוהול עז ומשכר שבלתי ניתן להתעלם ממנו, לצד כוכבי אניס, גרגירי ערער ושלל תבלינים שונים ומשונים המשמשים כחומר גלם ביד היוצר.
ואילו טל פלטר? הוא ממשיך להתרוצץ מקום למקום בין חביות היין, לחביות האלכוהול, לטעימות הנוזל המזוקק ולמחברת הרישומים שלו - מגרש משחקים אחד גדול ומכשף.

 

טל פלטר מזקקת פלטר

 

"הראשון שזיקק וויסקי והראשון שעשה קלבדוס, הדבר הראשון שעשה הוא כנראה לשתות את רוב מה שייצר. ואחרי זה התחילו למכור את זה. אז זה מה שקורה פחות או יותר פה. הרבה אנשים מבקרים, מגיעים לטעום, אנחנו חושפים הרבה אנשים למה שאנחנו עושים פה. יישאר קצת - נמכור."

 

קלפטיש מגזין במזקקת פלטרצילום סטילס: עדי פרץ | צילום וידאו: אבנר אלקרס

 

בימים אלה החלה מכירה מוקדמת לסינגל-מאלט של מזקקת פלטר, מעוניינים לשריין לעצמכם בקבוק? (לנו יש כבר אחד שמור עם שמנו עליו!)  כל הפרטים כאן >>

e-max.it: your social media marketing partner

כתבות נוספות שתאהבו לקרוא: